miliweb.eu

Návštěvnost webu, co vše můžete o svém webu zjistit?

Miliweb pole kytiček

Já tady stále píši jak něco nastavit, kde na to koukat, co upravit, který měřící nástroj napojit.

No a dnes jsem se ráno probudila a zjistila, že jsem ještě nenapsala čistě o tom, K ČEMU PRAKTICKY BY VÁM TO MĚLO POMOCI.

Prostě článek, kde shrnu, PROČ BYSTE S TÍM MĚLI ZTRÁCET ČAS A K ČEMU VÁM TO JE UŽITEČNÉ.

Ať už máte e-shop, blog nebo nabízíte služby …. vždy je vaší prioritou velká návštěvnost webu. Protože z velké návštěvnosti webu lze získat větší počet vašich cílů (konverzí). A tou může být nákup, nebo vyplněný formulář či přihlášení se k odběru newsletteru.

K tomu, abychom mohli web upravovat pro větší návštěvnost, je nezbytné vědět, jak se na vašem webu chovají jeho návštěvy. Tyto informace můžeme zjistit z Google Analytics.

A nemusíte být weboví analytici, abyste si tam našli základní informace a nezešíleli z toho.
Proč bychom jako měli zešílet?

No, třeba proto, že tento nástroj obsahuje opravdu velkou spoustu informací, metrik, dimenzí kombinací atd…

Ale nebojte, já vám v tomto článku ukážu jen pár informací, které vám budou i tak k užitku.

Seznam:

Miliweb pole kytiček

ZÁKLADNÍ UPOZORNĚNÍ NA ZAČÁTEK.

1.ČASOVÉ OBDOBÍ:
Než začnete kamkoli koukat, zkontrolujte si, jaké časové období právě sledujete. Někdy se stane, že časové období v Google Analytis po načtení jiného přehledu přeskočí na původní.

2.SPRÁVNÁ SLUŽBA:
Zkontrolujte si, zda jste ve svém účtu a službě. Asi nebudete mít více webů nastavených v GA, ale pro ty kdo mají např. demo od Google je dobré si to pohlídat.

3. KTERÉ METRIKY URČUJÍ VÍTĚZE? :
V přehledech najdete dimenze – to co chcete měřit. A to může být zdroj návštěvnosti, konkrétní stránka nebo produkt, věk, pohlaví, město, zájmy, události, konverze atd.

To která dimenze právě vítězí, určují metriky. Můžete porovnávat metriky: počet uživatelů, noví uživatelé, míru zapojení, průměrná doba zapojení nebo které události ve vztahu k dimenzi mají například největší počet. Co vás ale nejvíce bude zajímat, jsou konverze tedy, která dimenze je pro konverzi nejhodnotnější.

Miliweb pole kytiček

ZAČÍNÁME!

ODKUD NÁVŠTĚVA PŘIŠLA?:

V Přehledech – Životní cyklus – Akvizice – Akvizice návštěvnosti  můžete vidět zdroj i kanál návštěv. Nejdříve se vám ukáže “dimenze” KANÁLY, ty jsou buď organic search – přes vyhledávácí slova ve vyhledávačích, referal – doporučení, tedy odkazy z jiných webů, direct – to je přímá návštěva, většinou tam bývají seskupené návštěvy, které zakázali cockies, dále organic social – ze sociálních sítí atd
K této dimenzi můžete pomocí malého + přidat zdroj návštěvy  (relace zdroj/médium). Tato dimenze vám ukáže například, že návštěva přišla z facebooku, google, seznamu, emailu atd.

K ČEMU JE MI TO UŽITEČNÉ?

Vyberte nejsilnější kanály a zamyslete se jak jej posílíte. Například budete posílat častěji newsletter, dáte více příspěvků na fb.
U zjišťování nejsilnějšího zdroje nestačí počet návštěv, porovnejte i jiné metriky.

KDO NAVŠTĚVUJE MÉ STRÁNKY?:

V Přehledech – Uživatel – Demografické údaje – Podrobný přehled demografických údajů  máte přehled, kde si šipečkou vyberete dimenzi – Země, Oblast, Město, Jazyk, Věk, Pohlaví, Zájmy

K ČEMU JE MI TO UŽITEČNÉ?

Už jen k tomu, pokud máte dostatečné množství dat a měříte už nějaký ten pátek, že zjistíte (např. podle míry zapojení), koho vaše stránky zajímají. Tedy, kdo je váš klient. Můžete také pak začít přemýšlet jak pro tuto určitou skupinu upravit své prezentace, vzhled webu atd.

NA JAKÉM ZAŘÍZENÍ NA WEB KOUKAJÍ?:

V Přehledech – Uživatel – Technologie – Podrobnosti o technologii je přehled, kde si šipečkou vyberete dimenzi – Prohlížeč, Kategorie zařízení, Operační systém.

K ČEMU JE MI TO UŽITEČNÉ?

Pojďme se podívat třeba na kategorie zařízení. Zde se skrývá tajemná dimenze, která ukazuje z jakého zařízení se na váš web kouká uživatel nejčastěji. PC, tablet, či mobil? Můžete tak naopak zjistit, jaká je míra zapojení, kolik z tohoto zařízení udělá konverzí.
Ale také proč je tam velká míra odchodů, jen co přijdou. V tomto případě je potřeba zkontrolovat, zda jsou stránky přizpůsobené zobrazování na tomto zařízení, operačním systému.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ STRÁNKY A UDÁLOSTI?:

V Přehledech – Zapojení můžete podobně zkoumat jednotlivé stránky, události a konverze.

K ČEMU JE MI TO UŽITEČNÉ?

Když píšete blog, bude vás zajímat, například které články lidi nejvíce zajímají. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ PRODUKTY?:

V Přehledech – Zapojení můžete podobně zkoumat jednotlivé stránky, události a konverze.

K ČEMU JE MI TO UŽITEČNÉ?

Máte na e-shopu produkty, můžete nejen zjistit, které se nejvíce prodávají (to už stojí zvážit reklamu), ale také míru opuštěného košíku. Kde uživatelé nejčastěji odcházejí a napravit to. Například máte chybu v tlačítku, nebo špatné nastavení dopravy, dlouhý nepřehledný formulář atd… 

A TO JE PRO DNEŠEK VE 🙂

Chcete se do toho ponořit hlouběji? Pojďte tomu polopatě porozumět s mou pomocí!

KONTAKT